tisk – Talent Jihočeského kraje Ondřej Sviták

Talent Jihočeského kraje Ondřej Sviták: Modelaření je koníček, kterým se baví celá naše rodina

Gratulaci od vedení školy, učitelů i spolužáků si vysloužil Ondřej Sviták, který studuje na Střední odborné škole strojní a elektrotechnické Velešín obor Mechanik seřizovač – programátor CNC strojů. V prestižní soutěži Talent Jihočeského kraje za rok 2015 skončil v technické kategorii starších na prvním místě!

„Všichni víme, že se Ondřej Sviták věnuje modelům, a že je skutečně nesmírně nadaný. Ostatně má za sebou už nejeden významný úspěch. Jsem tedy přesvědčený, že si první místo v Talentu Jihočeského kraje za rok 2015 zasloužil. Držím mu palce do další činnosti, doufám, že podobných ocenění v dalších letech nashromáždí více,“ řekl Milan Timko, ředitel SOŠ Velešín.

K modelařině se Ondřej Sviták dostal ve čtvrté třídě základní školy. „Tehdy otevřeli nový kroužek nazvaný Modeláři. Nejprve jsme si stavěli lodičky a až po roce začali závodit. Začátky nebyly moc slavné, ale už za rok jsem se v Netolicích stal mistrem republiky,“ zavzpomínal na začátky student druhého ročníku. „V kroužku jsem si poté za pomoci našeho vedoucího postavil další loď, kterou jsem nazval Monitor. Je to říčný dělový člun a jedná se o přesnou maketu v měřítku 1:50.“

S Monitorem Ondřej Sviták začal sbírat další úspěchy, ačkoliv Leaderovi, což je jeho první loď, se daří přece jenom více. Zmínil, že každý důležitější závod, i když se může zdát na pohled jednoduchý, je psychicky náročný. „Když skutečně o něco jde, pracují nervy úplně stejně jako před písemkou z angličtiny,“ dodal mladík, který se už v roce 2011 zúčastnil i mistrovství světa v Maďarsku.

„S Leaderem jsem se tehdy umístil na čtvrtém místě a s Monitorem na devátém. Do roku 2014 jsem byl vždy na seriálovém mistrovstí republiky na prvním místě a díky tomu jsem byl pokaždé nominován na mistrovství světa. Soutěžil jsem tak v ruském Kaliningradu a vloni opět v Bánku v Maďarsku, kde jsem s Leaderem skončil na druhém místě,“ zmínil Ondřej Sviták.

Postupem času modelaření propadl i Ondřejův otec, který také závodí. „Má postavený parník Lechales, který opravdu jezdí na páru – v trupu lodi má malý parní stroj. Modelaření je koníček, který nás baví a zároveň u něj relaxujeme.“

Podpořte nás sdílením

facebook
Twitter
linkedIn
Střední odborná škola strojní
a elektrotechnická Velešín
Velešín, U Hřiště 527, 382 32
Pracovní doba: 6:30 – 15:00
IČ0: 00583855
DIČ: CZ00583855
IZO: 000583855
Datová schránka: a3dh72q
chevron-down