Ve dnech 16.-30. 11. 2019 se vybraní žáci 3. ročníků účastnili v rámci projektu Erasmus+ stáže ve strojírenství a elektrotechnice v Mariboru na Slovinsku. Celkem se účastnilo 11 žáků z oborů Elektrotechnika, Mechanik seřizovač a Mechanik seřizovač – Mechatronik.

Žáci docházeli v Mariboru do pěti vybraných firem do zaměstnání, kde čerpali zahraniční zkušenosti dle svého oboru. Žáci měli možnost si vytvořit svůj životopis a vyzkoušet si nanečisto pohovor u zaměstnavatele. Před nástupem na svá přidělená pracoviště absolvovali ještě školení BOZP.

Na mezinárodních setkáních si vyměňovali své zážitky a dojmy se studenty z jiných zemí (např. s Italy, Finy, …). Součástí programu byly i exkurze a výlety po okolí Mariboru.

 

A co přesně v práci naši žáci dělali?

Obor EPS- instalace PCB, příprava elektronických částí pro další montáž, pájení, příprava kabelů, připojování senzorů, příprava elektrických rozvodů a další drobné, pomocné práce.

Obor MS/MSM- dohled nad obráběcími stroji, čištění nástroje, výměna břitů, průběžné měření, kontrola opracovávaných povrchů, povrchové finální úpravy- obsluha finišerů.

 

Výňatek jednoho dne z pobytového deníku našeho žáka:

„Vstali jsme v 6:20. V 6:30 jsme měli snídani. Máme švédské stoly. Na snídani jsme si vzali náš svačinový/obědový box. V 7 hodin nás vyzvedlo taxi před hotel. Do práce jsme dorazili v 7:30. Práce nám začínala v 8 hodin. Během doby mezi příjezdem a začátkem práce jsme pořídili několik fotek, dali kávu a převlékli se. V 8 jsme šli ke stroji, ke jsme pomáhali dalším zaměstnancům, kteří nás měli na starost.

 

Dělali jsme to, co byste čekali u nás v továrně. Spouštěli jsme programy, měřili obrobky, měnili destičky nástrojů, upínali obrobky na stůl a připravovali stoly pro obrobky. V 9:30 jsme měli oběd, kde jsme byli do 10 hodin. Ve 12 jsme šli znovu na kávu. Ve 14:30 jsme končili. Měli jsme čas do 15:00 než nás vyzvedne taxi.

 

V 15:30 jsme dojeli na hotel. Do 19:00 jsme mohli dělat, co jsme chtěli. V našem případě jsme šli do velkého nákupního centra Europark. Koupili jsme nějaký jídlo a pak jsme se šli projít. Zdolali jsme na 2 kopce. V 18:30 jsme se setkali v hotelu a šli jsme společně na večeři. Po večeři jsme měli opět volný čas, tentokrát jsme šli na Erasmus party, přišli jsme do hotelu těsně před večerkou ve 21:50. Měli jsme to o fous. Už jsme se jen připravili ke spánku a šli spát.“

 

#INTERNationalization #Erasmusplus

 

Více informací o zapojení naší školy do programu Erasmus.